Synopsa

 

 

„Nie potrzebujemy centrum handlowego” mówią mieszkańcy Rzeszowa, stolicy Podkarpacia leżącegowe wschodniej Polsce. Nie interesuje to Hermanna Kümmela. Niemiecki inwestor planuje, szukanajemców, pilnuje budowy, jego celem jest rychłe otwarcie Centrum Handlowego NOWY ŚWIAT.

Hermann Kümmel z racji swoich socjalistycznych poglądów budował w latach 80‐tych szkoły w Nikaragui. W tych czasach towarzyszyła mu lektura Marxa, Brechta i Feuchtwangera. Kümmelpochodzi z Hesji, tam też, na swoje gospodarstwo rolne, zawsze powraca. Przy swoim boku ma onViolę Wojnowski, polską menadżerkę, która prowadzi negocjacje ze wspólnikami i inwestorami.

Kobieta pragnie opuścić miejsce, w którym teraz Kümmel szuka swego szczęścia. Opuścić Polskę. W niemieckiej stolicy buduje dla siebie i swojego syna wymarzony dom. W tle działa inwestor i  kolekcjoner sztuki dr Erich Marx. Cała trójka staje się sercem firmy WOMAK.

NOWY ŚWIAT ma powstać na osiedlu bloków Baranówka I w Rzeszowie. Tutaj aktywny dziennikarz Antoni Adamski próbuje walczyć o przeniesienie planowanego parkingu, ponieważ wie on, że nie da rady już zatrzymać budowy samego NOWEGO ŚWIATA. W parafii Franciszka Kołodzieja nikt nie może pojąć, dlaczego na tym ubogim obszarze miałoby powstać jeszcze jedno centrum handlowe. Księdza nie wstrząsają te doczesne kwestie. Za to wstrząsają one Krzysztofa Madeja, prowadzącego na osiedlu wraz ze swoją rodziną mały kiosk. Teraz tuż przed jego drzwiami ma stanąć centrum handlowe. Jeżeli wtedy interesy będą szły jeszcze gorzej, nie będzie miał już żadnego wolnego dnia w tygodniu. O opuszczeniu kraju nie chce słyszeć.

Budowa pierwotnie nie może się rozpocząć, WOMAK w szybko rozwijającej się Polsce nie może bowiem znaleźć firmy budowlanej, ktorą byłby w stanie opłacić. Po długim okresie negocjacji i postępowań w sprawie wydania zezwolenia ostatecznie budowa rozpoczyna się. Krótko przed oddaniem kryzys finansowy dotyka budowę centrum handlowego, najemcy wypowiadają umowy, brak jest jakichkolwiek dochodów. Czy projekt NOWY ŚWIAT okaże się fiaskiem?

Najpóźniej w roku 2004, w momencie wejścia Polski do Unii Europejskiej, dotarła do Polski kapitalistyczna gospodarka rynkowa. „Kümmel buduje” dokumentuje, w jaki sposób zastosowane zostają zachodnie zasady budowania centrum handlowego. Film pokazuje, jak w tym mikrokosmosie działają ludzie, jakie presje dominują ich życie codzienne i jakimi tęsknotami się kierują.

Reżyser Paul Hadwiger wraz ze swoim teamem przez pięć lat śledził proces powstawania centrum handlowego. Wciąż spotyka na swej drodze protagonistów, śledzi ich historie. Przy całej różnorodności zainteresowań wszystkich ich łączy pytanie: jak chcą żyć.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s